Stará jízdenka

https://www.trampsky-magazin.cz/blog/legendarni-hospoda-u-starce-uz-neni-zavrena-748.html

Marty

 

Chtěla bych vám moc poděkovat, jelikož vaše fotografie udělaly velkou radost mé 96ti leté pratetě, která v tomto sanatoriu byla ve službě od roku 1938 a stále na to vzpomíná a díky vašim fotografiím s ...

Hana Krůčková

 

Dobry den, jak se dozvim ktery ze spoju mezi Cercanami a Ceskym Sternberkem jsou s historickou lokomotivou? Dekuji Jan Komarek

Jan Komarek

 

Dobrý den, zdravím vás z Mníšku pod Brdy, kde jsem kronikářkou. Ve vašem článku mě zaujala jistá fakta. Ráda bych na vás získala kontakt. Děkuji a zdravím. Věra Havlišová

Věra Havlišová

 

Chci potvrdit to na co vzpomíná Zděnek Neuman. Dobře jsme se znali a užívali jsme si volné chvíle na návsi s místními kamarády, kde se hrál fotbálek (okínka, na schovávanou, na řemesla apod.) V 60 l ...

Jan Krutský

 

Všiml jsem si, že je zde uvedený i popis původního nádraží. Což je super a bylo by to skvělé u všech stanic. Dovolil bych si tyto údaje upřesnit. Výpravní budova nebyla typu 56/H -takovou normálii ani ...

Ondřej R.

 

K-report

Diskuze o tratích Posázavského pacifiku.

Nová Ves pod Pleší

Stručně o zastávce

Zastávka Nová Ves pod Pleší. Jedná se o bývalou zastávku s nákladištěm, ale v současné době slouží pouze jako zastávka. Minulost zastávky připomíná nádražní budova, budova bývalých záchodů a skladiště s rampou, vše ve velice zachovalém stavu. Na konci zastávky, blíže k Dobříši, je železniční přejezd zabezpečený světelnou signalizací.

Nehoda na přejezdu u Nové Vsi pod Pleší

Čelo motorové lokomotivy 714.023, která se dne 8. srpna 2003 střetla na přejezdu u Nové Vsi pod Pleší s osobním automobilem Škoda Favorit.

Čelo motorové lokomotivy 714.023, která se dne 8. srpna 2003 střetla na přejezdu u Nové Vsi pod Pleší s osobním automobilem Škoda Favorit.

Na železničním přejezdu v těsné blízkosti zastávky Nová Ves pod Pleší (v km 10,822) se dne 8. srpna 2003 v 13.17 srazil osobní vlak Os 19010 z Dobříše s osobním automobilem Škoda Favorit. Uvedený přejezd je velice přehledný a je zabezpečen výstražným křížem, doplněným o výstražník přejezdového zabezpečovacího zařízení. Osobní vlak číslo Os 19010 byl sestaven z lokomotivy 714.013 a dvou přípojných vozů řady 010. Tato souprava byla nasazena mimořádně. Normálně jezdí vlak složen z jednoho motorového vozu řady 810 a jednoho přípojného vozu řady 010.

Sedmdesátiletý řidič automobilu před vjetím na přejezd nereagoval na světelnou a zvukovou výstrahu přejezdového zabezpečovacího zařízení, ale ani na vlak, který se k přejezdu blížil po velmi přehledném úseku. Vlak je zde vidět ve směru od Dobříše asi na 300 metrů. Přestože vlak již brzdil do zastávky, která od Dobříše začíná asi metr za přejezdem, byl automobil silně zdemolovaný. Strojvedoucí použil rychlobrzdu při rychlosti 35 km/h a brzdil jí na dráze 41 metrů. Řidič měl zranění hlavně na hlavě a byl převezen do nemocnice v Příbrami. Lokomotiva 714.013 byla poškozena jen lehce (zohýbané plechy a schůdky), škoda byla odhadnuta na 4600 Kč. Škoda na Škodě Favorit pak na 40.000 Kč. Další vývoj ohledně zajištění náhradní dopravy byl opravdu nečekaný. Osobní vlak Os 19010 měl v Čísovicích křižovat s protijedoucím vlakem číslo Os 19007. Z křižování však sešlo jelikož nehodou postižený vlak však musel zůstat stát na přejezdu až do konce vyšetřování policie. Protijedoucí vlak tak mohl dojet až do Mníšku pod Brdy. Jeho další cesta na Dobříš však nebyla možná a bylo nutné zajistit náhradní dopravu.

Poškozený automobil Škoda Favorit, který byl po střetu s lokomotivou 714.013 odhozen z prostoru přejezdu. Nehoda se stala 8. srpna 2003 na přejezdu u zastávky Nová Ves pod Pleší.

Poškozený automobil Škoda Favorit, který byl po střetu s lokomotivou 714.013 odhozen z prostoru přejezdu. Nehoda se stala 8. srpna 2003 na přejezdu u zastávky Nová Ves pod Pleší.

Zaměstnanci dráhy zareagovali velmi pohotově a rozhodli se pro netradiční řešení. V Mníšku se osobní vlak Os 19007 otočil a lokomotiva na cestě k zastávce do Nové Vsi vozy sunula. Na Dobříši mezitím od nákladního vlaku do Prahy (751 + Daa-k + Gbqs + 5x Eas-u) odpojili lokomotivu 751.031 i služební vůz Daa-k. Do vozu zaměstnanci nanosili lavičky snad z celé stanice a pokryli je dekami. Tato souprava se též vydala na cestu do Nové Vsi pro cestující z vlaku od Prahy. V Malé Hraštici se musel vlak otočit a lokomotiva sunula služební vůz až do Nové Vsi. Tam se oba vlaky setkaly. Každý stál z jedné strany přejezdu na němž zůstal nešťastný osobní vlak Os 19010. Vlak od Prahy zastavil na zastávce a vlak od Dobříše stál před přejezdem. Po přestupu cestujících z přípojných vozů 010 do služebního vozu Daa-k, odjela náhradní souprava na Dobříš jako vlak Os 1.nsl 19007. V Dobříši se tento vlak otočil a byl vypraven zpět, ale nyní již jako další vlak – Os 1.nsl 19012. Ten dojel opět do Nové Vsi před přejezd, kde si cestující přešli do čekajícího vlaku Os 19012 (obrat od Os 19007) na Prahu. Lokomotiva 751.031 s vozem Daa-k pak odjela na Dobříš již služebně jako Os 2.nsl 19007. Poškozená lokomotiva a přípojné vozy byly pak odtaženy do Prahy. Další osobní vlak číslo Os 19009 již projel bez problémů až na Dobříš. Rychlá reakce a kuriózně zajištěná náhradní doprava všechny cestující jistě příjemně překvapila.

Aktualizace: 26. prosince 2013
Text: Džurný Jakub
Fotografie: Jakub Džurný, Bohumil Skála, Daniel Buchtela
Archiv starých pohlednic: Jakub Džurný
Jízdenky: Jakub Džurný

Komentáře 

K článku je celkem 3 komentářů >>> ZOBRAZIT KOMENTÁŘE

Přidat komentář

Jestliže jste po přečtení článku zjistili, že víte o dané problematice více, velice nás potěšíte tím, že svůj příspěvek vložíte do komentářů pod článek nebo nás rovnou kontaktujete. Můžeme tak postupně články doplňovat a upřesňovat. Za všechny podněty předem děkujeme.

Vaše zpráva – povinný údaj

Jméno – povinný údaj

Email

Smažte slovo "SPAM" – jinak se zpráva neodešle
   

Spolupracovníci: Bodlák Vilém, Buchtela Daniel, Dolejší František, Fořt Jan, Hrubeš Martin, Křivánek Tomáš, Kočovský Mirek, Nyklíček František, Mykl Tomáš, Pospíšil Lubor, Procházka Tomáš, Sporer Petr, Šebek Roman, Šmejkal Alexandr, Autorská práva ke všem fotografiím a textům mají jejich autoři. Webmaster: Džurný Jakub. Poděkování: Martin Navrátil
Kontakt na autory webu
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial 3.0 Unported License
Prezentace starých mapových děl z území Čech, Moravy a Slezska | Projekt NIKM