Stará jízdenka

Dobrý den: Je nám líto že vaše Čerčanská vodárenská věž se dá navštívit jen jednou za rok ,při ochutnávání. S pozdravem p.Miksová a spol.

Pavlína Miksová

 

Fotografie haldy mezi Řitkou a Čisovicemi jsou zde: http://www.montannispolecnost.cz/

Tomáš Kaňka

 

V sedesatych letech minuleho stoleti se z Mnisku z hrudkovny vyvazela struska do Cisovis, ktera vytvorila takzvanou pyramidu v Cisovicich. Existuje nejaka pohlednice/fotografie teto pyramidy?

Otakar

 

Zbouráno stavědlo na krčském zhlaví.

Ivan Bažant

 

Dobrý den, můžete mi, prosím, sdělit, které nádraží bylo užíváno v roce 1919? A ještě smělejší prosba - nemohl byste mi poskytnout dobovou fotografii tohoto nádraží? Chystáme výstavu o kresbách hudeb ...

Monika Holá

 

Dobrý den, stačí jít po žluté značce mezi Prosečnicemi a myslivnou Horní Požáry. Pod Vlčí roklí je rybníček,po jeho hrázi vede lesní cesta, opár desítkách metrů je deponie odpadu z lomu(kamenů) tamved ...

Pavel Borský

 

K-report

Diskuze o tratích Posázavského pacifiku.

Nová Ves pod Pleší

Stručně o zastávce

Zastávka Nová Ves pod Pleší. Jedná se o bývalou zastávku s nákladištěm, ale v současné době slouží pouze jako zastávka. Minulost zastávky připomíná nádražní budova, budova bývalých záchodů a skladiště s rampou, vše ve velice zachovalém stavu. Na konci zastávky, blíže k Dobříši, je železniční přejezd zabezpečený světelnou signalizací.

Nehoda na přejezdu u Nové Vsi pod Pleší

Čelo motorové lokomotivy 714.023, která se dne 8. srpna 2003 střetla na přejezdu u Nové Vsi pod Pleší s osobním automobilem Škoda Favorit.

Čelo motorové lokomotivy 714.023, která se dne 8. srpna 2003 střetla na přejezdu u Nové Vsi pod Pleší s osobním automobilem Škoda Favorit.

Na železničním přejezdu v těsné blízkosti zastávky Nová Ves pod Pleší (v km 10,822) se dne 8. srpna 2003 v 13.17 srazil osobní vlak Os 19010 z Dobříše s osobním automobilem Škoda Favorit. Uvedený přejezd je velice přehledný a je zabezpečen výstražným křížem, doplněným o výstražník přejezdového zabezpečovacího zařízení. Osobní vlak číslo Os 19010 byl sestaven z lokomotivy 714.013 a dvou přípojných vozů řady 010. Tato souprava byla nasazena mimořádně. Normálně jezdí vlak složen z jednoho motorového vozu řady 810 a jednoho přípojného vozu řady 010.

Sedmdesátiletý řidič automobilu před vjetím na přejezd nereagoval na světelnou a zvukovou výstrahu přejezdového zabezpečovacího zařízení, ale ani na vlak, který se k přejezdu blížil po velmi přehledném úseku. Vlak je zde vidět ve směru od Dobříše asi na 300 metrů. Přestože vlak již brzdil do zastávky, která od Dobříše začíná asi metr za přejezdem, byl automobil silně zdemolovaný. Strojvedoucí použil rychlobrzdu při rychlosti 35 km/h a brzdil jí na dráze 41 metrů. Řidič měl zranění hlavně na hlavě a byl převezen do nemocnice v Příbrami. Lokomotiva 714.013 byla poškozena jen lehce (zohýbané plechy a schůdky), škoda byla odhadnuta na 4600 Kč. Škoda na Škodě Favorit pak na 40.000 Kč. Další vývoj ohledně zajištění náhradní dopravy byl opravdu nečekaný. Osobní vlak Os 19010 měl v Čísovicích křižovat s protijedoucím vlakem číslo Os 19007. Z křižování však sešlo jelikož nehodou postižený vlak však musel zůstat stát na přejezdu až do konce vyšetřování policie. Protijedoucí vlak tak mohl dojet až do Mníšku pod Brdy. Jeho další cesta na Dobříš však nebyla možná a bylo nutné zajistit náhradní dopravu.

Poškozený automobil Škoda Favorit, který byl po střetu s lokomotivou 714.013 odhozen z prostoru přejezdu. Nehoda se stala 8. srpna 2003 na přejezdu u zastávky Nová Ves pod Pleší.

Poškozený automobil Škoda Favorit, který byl po střetu s lokomotivou 714.013 odhozen z prostoru přejezdu. Nehoda se stala 8. srpna 2003 na přejezdu u zastávky Nová Ves pod Pleší.

Zaměstnanci dráhy zareagovali velmi pohotově a rozhodli se pro netradiční řešení. V Mníšku se osobní vlak Os 19007 otočil a lokomotiva na cestě k zastávce do Nové Vsi vozy sunula. Na Dobříši mezitím od nákladního vlaku do Prahy (751 + Daa-k + Gbqs + 5x Eas-u) odpojili lokomotivu 751.031 i služební vůz Daa-k. Do vozu zaměstnanci nanosili lavičky snad z celé stanice a pokryli je dekami. Tato souprava se též vydala na cestu do Nové Vsi pro cestující z vlaku od Prahy. V Malé Hraštici se musel vlak otočit a lokomotiva sunula služební vůz až do Nové Vsi. Tam se oba vlaky setkaly. Každý stál z jedné strany přejezdu na němž zůstal nešťastný osobní vlak Os 19010. Vlak od Prahy zastavil na zastávce a vlak od Dobříše stál před přejezdem. Po přestupu cestujících z přípojných vozů 010 do služebního vozu Daa-k, odjela náhradní souprava na Dobříš jako vlak Os 1.nsl 19007. V Dobříši se tento vlak otočil a byl vypraven zpět, ale nyní již jako další vlak – Os 1.nsl 19012. Ten dojel opět do Nové Vsi před přejezd, kde si cestující přešli do čekajícího vlaku Os 19012 (obrat od Os 19007) na Prahu. Lokomotiva 751.031 s vozem Daa-k pak odjela na Dobříš již služebně jako Os 2.nsl 19007. Poškozená lokomotiva a přípojné vozy byly pak odtaženy do Prahy. Další osobní vlak číslo Os 19009 již projel bez problémů až na Dobříš. Rychlá reakce a kuriózně zajištěná náhradní doprava všechny cestující jistě příjemně překvapila.

Aktualizace: 26. prosince 2013
Text: Džurný Jakub
Fotografie: Jakub Džurný, Bohumil Skála, Daniel Buchtela
Archiv starých pohlednic: Jakub Džurný
Jízdenky: Jakub Džurný

Komentáře 

K článku je celkem 3 komentářů >>> ZOBRAZIT KOMENTÁŘE

Přidat komentář

Jestliže jste po přečtení článku zjistili, že víte o dané problematice více, velice nás potěšíte tím, že svůj příspěvek vložíte do komentářů pod článek nebo nás rovnou kontaktujete. Můžeme tak postupně články doplňovat a upřesňovat. Za všechny podněty předem děkujeme.

Vaše zpráva – povinný údaj

Jméno – povinný údaj

Email

Smažte slovo "SPAM" – jinak se zpráva neodešle
   

Spolupracovníci: Bodlák Vilém, Buchtela Daniel, Dolejší František, Fořt Jan, Hrubeš Martin, Křivánek Tomáš, Kočovský Mirek, Nyklíček František, Mykl Tomáš, Pospíšil Lubor, Procházka Tomáš, Sporer Petr, Šebek Roman, Šmejkal Alexandr, Autorská práva ke všem fotografiím a textům mají jejich autoři. Webmaster: Džurný Jakub. Poděkování: Martin Navrátil
Kontakt na autory webu
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial 3.0 Unported License
Prezentace starých mapových děl z území Čech, Moravy a Slezska | Projekt NIKM