Shromažďuji informace týkající se zde uváděného území, především v souvislosti s trampingem. Jedná se o součást projektu NAKI (národní a kulturní identita). Chcete-li přispět nějakou informací, prosím ...

Tomáš Veith

 

Budova hlásky zmizela už loni při té velké výluce, pokud si to dobře pamatuji. Torzo návěstidla zmizelo taky, dnes tam zůstává už jen torzo předvěsti.

Ondra

 

Aha, tak to je zajímavá informace. Nevíte přesně kdy byla zbourána? Připravuji aktualizaci webu, tak bych to do toho zahrnul.

Jakub D.

 

Zdravím, jen tak pro info, hláska Jezero je již pár měsíců zbourána a není po ní téměř ani stopy; torzo návěstidla však ještě zůstalo.

Venca

 

In many of the old postcards there is a large yellow house to the right of the bridge as it crosses into the town of Zbraslav. In the late 1920's, early 1930's, it was owned by Frantisek Theiner who - ...

zuzana

 

Bylo by prosím možné od Vás získat kopii nebo scan toho plánku? (Kdyžtak mi prosím napiště na mail). Na internetu je dostupná fotografie z nehody vlaku a autobusu společnosti JAS na přejezdu v Dobří ...

fanda

 

K-report

Diskuze o tratích Posázavského pacifiku.

Sledovačka

Sledovačka lokomotiv řady 754/749 depa Praha-Vršovice.
 

Sledovačka

Sledovačka manipulačních vlaků ČD Cargo - PJ Praha.

Nostalgie

Na tratích Posázavského pacifiku se již řadu let pohybuje několik společností, které zde provozují nostalgické vlaky. Ty jsou sestaveny z historických osobních vozů a v jejich čele se objevuje buď parní nebo historická motorová lokomotiva. Akce se převážně uskutečňují při vybraných a příležitostech při v posázavském regionu. Zde uvedený přehled slouží jako informační souhrn, s odkazem na příslušného organizátora nostalgické akce, či provozovatele přislušného vlaku. Na jeho internetových stránkách vždy nalezente podrobnější informace o příslušné akci s uvedením termínů akcí.

Parní vlaky společnosti České dráhy, a.s.

Posázavské linky

Z nádraží Praha-Braník vyráží již řadu let na trať legendárního „Posázavského pacifiku“ nostalgický parní vlak v čele s parní lokomotivou 434.2186 „Čtyřkolák“ z roku 1917. Parní vlak projede nejkrásnější trasu „Posázavského pacifiku“. Kromě překrásného okolí železniční tratě vybudované v kaňonu řeky Sázavy s několika tunely a kamennými viadukty mohou cestující z parního vlaku navštívit mnoho kulturních akcí a památek v Posázaví. Jako příklad lze uvést museum v Jílovém u Prahy, vojenské muzeum v Lešanech, Týnecký hrad nebo nedalekou zříceninu hradu Zbořený Kostelec. Parní vlak bude sestaven z historických vozů 3. třídy s dřevěnými lavicemi včetně vozu bufetového. Podrobnější informace o cenách jízdného a jízdním řádu obdržíte v osobní pokladně na nádraží Praha-Braník.

Vlak na Dobříš

Dobříšské májové slavnosti nebo Svatováclavské slavnosti. To jsou dvě akce, na něž je v trase Praha – Dobříš a zpět vypravován tratiční zvláštní parní vlak. Vlak je tažen parní lokomotivou a dále bude sestaven ze soupravy dobových vozů. Ve vlaku bude umožněn nákup občerstvení a suvenýrů. Na vlak se nevztahují žádné slevy, platí zvláštní jízdné. Kromě jízdy do Dobříše se uskutečňuje vždy ještě jedna krátká odpolední jízda z Dobříše do Malé Hraštice a zpět. Součástí akce je řada doprovodných kulturních programů na Dobříši nebo v jejím okolí.

Den dětí s Posázavským pacifikem

Na nádraží Praha-Braník se každý rok koná tradiční akce akce Den dětí s Posázavským pacifikem. Její součástí jsou jízdy parního vlaku, jízdy historických nebo současných motorových vozů. V průběhu akce některá ze soupravy zajíždí z Braníka na vyhlídkové jízdy na „Most inteligence“ nad branickým nádražím přes řeku Vltavu. Ve stanici Praha-Braník probíhá výstava současných vozidel společnosti České dráhy, a.s. s možnou prohlídkou strojovny a kabiny strojvedoucího. Připraven je vždy bohatý program a soutěže pro děti.

E-mail: pavlik@epos.cd.cz
Web: http://www.cd.cz/volny-cas/nostalgicke-vlaky/kalendar-nostalgickych-jizd/-13383/
Telefon: +420 972 228 853

Výletní vlaky „Posázavský pacifik“

Občanské sdružení Posázavký pacifik již více jak deset let provozuje nostalgické a výletní vlaky v Posázaví. I pro letošní rok sdružení připravilo jízdy nostalgických výletních vlaků, jež se uskuteční při vybraných příležitostech při zajímavých akcích v tomto regionu. Jako připomenutí doby bohužel minulé, kdy nejpoužívanějším dopravním prostředkem rekreantů a trempů jezdících do jejich ráje byl právě vlak a nikoliv dnešní uspěchaný automobilový chaos na přeplněných silnicích. I na kolejích to ale vypadalo jinak než dnes! Vlaky do Posázaví byly řazeny z klasických vozů a v jejich čele ze sebe vydávala maximum velká lokomotiva. V současnosti všudypřítomné motorové vozy zde jezdili jen na několika málo spojích (dnes by se řeklo mimo špičku). Pojďte se tedy nadýchnout zašlé slávy posázavských železnic! Kromě zveřejněných termínů je možné na objednávku vypravit vlaky i v jiných termínech. Více informací o vlacích naleznete na internetových stránkách provozovatele vlaků. Na vlak se nevztahují žádné slevy, platí zvláštní jízdné.

E-mail: posazavsky.pacifik@seznam.cz
Web: http://www.posazavsky-pacifik.cz
Telefon: +420 317 776 518

Nostalgické vlaky společnosti Junior market s.r.o.

Do Posázaví jsou vypravované i nostalgické vlaky provozované společností Junior market s.r.o. Jedná se převážně o vlaky sestavené z historických motorových a přípojných vozů. Více informací o vlacích naleznete na internetových stránkách provozovatele vlaků. Na vlak se nevztahují žádné slevy, platí zvláštní jízdné.

E-mail: jiri.uher@juniormarket.cz
Web: http://www.juniormarket.cz
Telefon: +420 602 211 334

Posázavský motoráček

Motorový vlak společnosti KŽC vypravovaný do Posázaví. Vlak je zaveden v trase Praha - Vrané - Čerčany nebo Lysá nad Labe – Praha – Říčany - Čerčany – Kácov a zpět přes Říčany. Motoráčkem vyrazíte ráno z Prahy a budete stoupat malebným údolím řeky Vltavy přes Vrané nad Vltavou, Davli a dále po 43 metrů vysokém kamenném viaduktu nad Žampachem do Jílového a Čerčan nebo v druhých termínech, pojedete podél řeky Sázavy přes město Sázava, kde se nachází klášter, okolo hradu Český Šternberk až do Kácova, kde můžete navštívit minipivovar Hubertus. Ve vlaku je řazen barový vůz BIXOVNA. Souprava vlaku je sestavena z historického motorového a přípojného vozu. Více informací o vlacích naleznete na internetových stránkách provozovatele vlaků. Na vlak se nevztahují žádné slevy, platí zvláštní jízdné.

E-mail: vlaky@kzc.cz
Web: http://www.kzc.cz
Telefon: +420 777 657 511

Komentáře 

Voltner

18.3.2016 - 17:03

Je pravdou, že modernizace trati působí neosbně. Staniční budka na zastávce Luka pod Medníkem je ale podařený výtvor.Nástupiště je vydlážděné, dlouhé 170m. Čekáme, kdy přijede Pendolíno. Vladimír.

Zuzana Selova

3.9.2015 - 11:09

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda-li teď v sobotu jede nějaký historický vlak z Prahy a zpět. Děkuji, Zuzana

Leinad

4.11.2014 - 21:11

Jak vzniklo označení posázavský pacifik?

Jitka Průžová

16.11.2012 - 13:11

Vážení přátelé, v těchto dnech vyšla kniha Vladimíra Cisára, Karla Černého, Jaroslava Líbala a Martina Navrátila „Posázavský pacifik Světlá–Kácov–Čerčany na starých pohlednicích“. Barevná 120 stránková publikace nabízí více než 170 reprodukcí unikátních historických pohlednic z období první poloviny dvacátého století i dobových fotografií a tiskovin, vybraných z fondů archivů i významných sbírek soukromých sběratelů. Knihou chtějí autoři připomenout nejen nostalgii rakousko-uherské a prvorepublikové železnice, ale také vzpomenout na ty, kteří zde jako železničáři po desetiletí pracovali. Vážení přátelé, celobarevnou knihu „Posázavský pacifik Světlá–Kácov–Čerčany na starých pohlednicích“ (formát 225×225 mm, 120 stran, 299,- Kč) můžeme vašemu sdružení nabídnout za zvýhodněnou cenu 200,- Kč / 1 ks. Věřím, že může být pěkným vánočním dárkem pro mnohé z vašich příznivců i zajímavým suvenýrem pro turisty. V případě zájmu Vám můžeme knihy dodat již příští týden, kdy budeme řešit objednávky obcí na trase Posázavského pacifiku. S přátelským pozdravem Jitka Průžová, nakladatelka (mobil 602 732 389)

Jiří Joska

29.6.2012 - 19:06

Proč musím na nádraží Braník pro jízdní řád Posázavského pacifiku při jízdě 30.6.?

Přidat komentář

Jestliže jste po přečtení článku zjistili, že víte o dané problematice více, velice nás potěšíte tím, že svůj příspěvek vložíte do komentářů pod článek nebo nás rovnou kontaktujete. Můžeme tak postupně články doplňovat a upřesňovat. Za všechny podněty předem děkujeme.

Vaše zpráva – povinný údaj

Jméno – povinný údaj

E-mail

Smažte slovo "SPAM" – jinak se zpráva neodešle
   

Spolupracovníci: Bodlák Vilém, Buchtela Daniel, Dolejší František, Fořt Jan, Hrubeš Martin, Křivánek Tomáš, Kočovský Mirek, Nyklíček František, Mykl Tomáš, Pospíšil Lubor, Procházka Tomáš, Sporer Petr, Šebek Roman, Šmejkal Alexandr, Autorská práva ke všem fotografiím a textům mají jejich autoři. Webmaster: Džurný Jakub. Poděkování: Martin Navrátil
Kontakt na autory webu

 

obec Hradištko Internetová galerie současných a zejména historických fotografií z Povltaví se zvláštním zřetelem na Povltaví střední Odkaz na stránky http://www.podzemi-cma.cz/ Mračský spolek z tvrze v Mrači u Benešova Stanice techniků - Pacifik v měřítku 1 : 87 Zbraslav.Info Internetová galerie Svatojánských proudů Odkaz na stránky http://www.pujcovna-lodi.cz/ WebArchiv - archiv českého webu Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial 3.0 Unported License
Prezentace starých mapových děl z území Čech, Moravy a Slezska | Projekt NIKM